تماس با ما
05137123123
صنایع عایق آریا 
آدرس مکانی ما
مشهد  انتهای  قرنی 37
ژئونستتیک
Geosynthetic
گروه تجاری اهورا
استخر خاکی ذخیره آب با پوشش ورق ژئوممبران
استخر خاکی معمول ترین نوع استخر ذخیره آب می باشد. از استخر خاکی در کشاورزی برای ذخیره حقابه چاه، قنات، چشمه یا رودخانه، ذخیره آب بارندگی و برف در فصول پاییز و زمستان و مصرف آن در فصل آبیاری، ذخیره حقابه برای انجام آبیاری بارانی یا قطره ای و یا دو منظوره برای پرورش ماهی و ذخیره آب استفاده می شود.

هزینه احداث استخر خاکی در هر نقطه از ایران متفاوت است. به طور معمول هزینه برای هر متر مکعب استخر بین 2500 تا 3000 تومان میشود. به عنوان مثال اگر شما قصد احداث یک استخر 2000 متری را دارید، بین 5 تا 6 میلیون تومان هزینه دارد (بدون پوشش). این قیمت در نقاط مختلف و فصول مختلف سال متفاوت است. دسترسی بیل مکانیکی به محل، تعداد ماشین آلات آماده به کار در منطقه، فصل بیکاری یا پرکاری و … عواملی هستند که موجب این اختلاف قیمت می شوند.
پوشش و عایق بندی استخرهای خاکی
استخر خاکی ذخیره آب به خاطر نداشتن پوشش و عایق، قادر به نگهداری تمام آب ذخیره شده نمی باشند و معمولاً بخش قابل توجهی از آب در استخرهای خاکی هدر می رود. برای جلوگیری از هدر رفت آب، اجرای پوشش و عایق بندی استخرهای خاکی حتماً لازم است. استخرهای خاکی به طور معمول به شکل مستطیل و یا دایره می باشند.

از گذشته تا امروز از عایق های مختلفی برای جلوگیری از نفوذ آب به زمین و هدر رفت آن استفاده شده است. کاهگل نمون کف و دیواره استخر، سیمان، ایزوگام، سنگ و سیمان، دوغاب و روش های مختلف و متنوع دیگر که بسته به شرایط محلی منطقه استخر ذخیره آب و میزان بودجه تعیین شده متفاوت است.

اما این پوشش ها هر چند باعث کاهش هدر رفت و نفوذ آب در استخرهای خاکی می شوند، اما همچنان تلفات آب از استخر وجود دارد. همچنین پوشش هایی که عایقبندی بیشتری دارند (بتن یا سنگ و سیمان) هزینه بالایی دارند. این پوشش ها معمولاً هر چند وقت یک بار نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.
پوشش ژئوممبران برای عایق بندی استخرهای خاکی
پوشش دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر عایقبندی بسیار بالای استخر خاکی (تقریباً 100 درصد نفوذ ناپذیر)، از قیمت مناسب و عمر مفید طولانی نیز برخوردار است. این پوشش ژئوممبران نام دارد که چون معمولاً به صورت رول وجود دارد، به ورق ژئوممبران نیز معروف است.

ژئوممبران یک ماده پلیمری از جنس پلی اتیلن (همان جنس لوله های سیاه آبیاری و آبرسانی) است. به همین دلیل ورق ژئوممبران در مقابل آب نفوذپذیری بسیار کمی دارد و به عنوان یک پوشش مناسب برای استخرهای ذخیره آب شناخته می شود.

قیمت و هزینه اجرا و نصب ورق ژئوممبران در مقایسه با پوشش بتنی یا سیمانی، بسیار پایین تر بوده و کمتر از نصف می باشد. ضمن این که ورق ژئوممبران از طول عمر بسیار بالاتری برخوردار است و در مقابل سرما و گرما و نیز تابش نور خورشید مقاوم است.

نصب ورق ژئوممبران نیز بسیار سریعتر است. به طوری که در هر روز می توان حدود 1000 تا 1500 متر مربع از ورق  ژئوممبران را نصب نمود. همچنین استخر مورد نیاز برای ورق ژئوممبران به هیچ نوع پوشش یا زیرسازی خاصی احتیاج ندارد (به جز جاهایی که امکان پاره شدن ورق وجود دارد) و تنها خاک نرم غلطک خورده برای استخر ژئوممبران کفایت می کند؛ بنابر این هزینه احداث استخر آب خاکی با پوشش ژئوممبران بسیار به صرفه تر است.

همچنین می توان از پوشش ورق ژئوممبران برای استخرهای سیمانی یا عایق های دیگر استفاده کرد. یعنی اگر شما استخری دارید که پوشش آن سیمان است (یا عایق دیگر) می توان روی آن با استفاده از ورق ژئوممبران نیز یک پوشش عایق اضافه نمود. با این کار شما هم عایقبندی استخر خود را افزایش داده اید، هم دیگر نیازی به تعمیر و نگهداری پوشش استخر و صرف هزینه در آینده نیست.
ورق ژئوممبران چیست و چه کاربردی دارد
ژئوممبران گونه‌ای از مصالح ژئوسنتتیک می‌باشد که برای عایق‌بندی از آن استفاده می‌شود. این محصول از مواد پلیمری ساخته شده و روند استفاده از آن در پروژه‌های عایق‌بندی به جای سایر محصولات مشابه رو به افزایش است. ژئوممبران نوعی پوشش پلیمری است که برای عایق‌بندی استخرهای خاکی وسیمانی و مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی استفاده می‌گردد. ورق ژئوممبران به طور معمول از جنس پلی‌اتیلن (PE) یا پی‌وی‌سی (PVC) تولید شده و از عمر مفید نسبتاً طولانی برخوردا است. عایق‌بندی ژئوممبران‌ها بالا بوده به طوری که می‌توان گفت تقریباً نفوذناپذیر هستند.
ژئوممبران برای استفاده در انواع استخرها مناسب است. برای استخرهای خاکی، نیازی به زیرسازی اضافی نیست. تنها خاک نرم کوبیده شده برای بستر ژئوممبران کفایت می‌کند. همچنین از ورق ژئوممبران می‌توان برای عایق‌بندی مجدد استخرهای عمودی با دیواره های بتنی و سیمانی نیز استفاده کرد.
ورق ژئوممبران در عرض های مختلف (به طور متداول از 2.2 تا 9 متر) و طول رول‌های متنوع با ضخامت های 0.75، 1، 1.5، 2، 2.5 و 3 تولید می‌شوند.
مزایای ژئوممبران نسبت به سایر آب بندها
کاهش هزینه‌های اجرای استخر ژئوممبران در مقایسه با استخرهای بتنی و یا سنگ وسیمانی
زمان اجرای بسیار کمتر برای ساخت استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی
عایق‌بندی بسیار بالاتر ورق ژئوممبران در مقایسه با سایر پوشش‌های متداول
نچسبیدن خزه و جلبک به کف و دیواره استخر ژئوممبرانبه طوری که استفاده از آن برای مخازن ذخیره آب شرب کاملاً استاندارد و متداول است
مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی (مانند نور آفتاب، یخ زدگی و …) و عوامل بیولوژیکی
کاربردهای ورق ژئوممبران
اگر چه ورق ژئوممبران بیشتر برای عایق‌بندی استخر ذخیره آب استفاده می‌شود، اما این محصول کاربردهای زیادی در صنعت، کشاورزی و دامپروری دارد. از آن جمله می‌توان موارد زیر را بر شمرد:

پوشش استخرهای خاکی جهت ذخیره آب (مصارف کشاورزی، طیور و دامپروری)
پوشش آب‌انبارها و مخازن سر بسته (مخازن ذخیره آب شرب روستایی، آب‌انبار مرغذاری و امثال آن‌ها)
عایق‌بندی مجدد استخرهای سیمانی و بتنی توسط ژئوممبران به منظور کاهش نفوذپذیری و افزایش راندمان بهره‌برداری
پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی
عایق‌بندی استخرهای پرورش ماهی، میگو و سایر آبزیان
پوشش مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی  (مانند استخرهای لیچینگ معادن، مخازن ذخیره روغن صنعتی)
پوشش‌دهی کانال‌های انتقال آب، فاضلاب و زه آب
موقعیت مکانی صنایع عایق آریا کجاست،صنایع عایق آریا کجاست،موقعیت صنایع عایق آریا برروی نقشه
شبکه های اجتماعی

دفتر مرکزی
ایران
مشهد
  حرعاملی 59 پلاک 3
صنایع عایق آریا
00985137123123
(5 خط )

00989151036384

دفاتر مرکزی انبار ها
تهران
اصفهان
مشهد

00989216068189

دفتر مرکزی کارخانه
اصفهان سه راه مبارکه


Copyright ©
2022 WallUs .  All Rights Reserved